YeniLikçi biLgisayar tasarımLarı

Amerikan Endüstriyel Tasarımcılar Derneği tarafından 2005’ten bu yana gerçekleştirilen bir yarışma, geleceğin bilgisayar tasarımları konusunda yaratıcı örneklere sahne oluyor. Bu yılın finale kalan yenilikçi kişisel bilgisayar tasarımlarından birkaçını sizlerede göstereyim.

Modüler tasarım
Hu-bi: Gelişmekte olan ülkeler için tasarlanan hu-bi kodlu bu konsept modüler bir yapıya sahip. Bileşenler geleneksel bilgisayar tasarımının aksine kasanın üst tarafından takılıyor ve kartlar şeffaf bir plastik muhafazada dışarıda kalıyor. Tamamen yeniden kazandırılmış malzemeden oluşan sistemin imalat maliyeti de son derece düşük.

Mutfakların ortak aklı
Yummy: Bu bilgisayar ne işleriniz, ne de eğlenceniz için. Onun kullanım alanı mutfaklar. Özel tasarımı sayesinde duvara asılı olarak kullanılabilen sistem dokunmatik ekranıyla klavye olmadan da kullanılabiliyor. Kullanım amacı internet üstündeki bilgi kaynaklarından yemek tarifleri ve besinler hakkında bilgiler edinmek.

Göz ucu sistemi
HUV: Garip bir dalgıç gözlüğüne benziyorsa da resimde gördüğünüz şey kayak tutkunları için geliştirilen özel bir bilgisayar. Önündeki cam yüzey hem keskin ışığı filtreliyor hem de savaş pilotlarının kaskında olduğu gibi gözünüze hız, yükseklik, sıcaklık gibi bilgileri veriyor. Hatta önceden belirlediğiniz mimiklerinizi takip ederek komut işleyebiliyor.
Hızlı karar vermenin hayati önem taşıdığı kayak sporunda bilgi katmanıyla yeni bir tecrübe vaat eden HUV adlı bilgisayar kulağa oturan hoparlörleriyle olaya müzik coşkusunu da ekliyor.
Kreşteki çocuklara özel
Kindergarten: Adından da anlaşılacağı gibi kreşler için tasarlanan bu model bilgisayar özelliğinin yanı sıra masa, kutu gibi birçok farklı işlevi de yerine getirebiliyor. Çocukların ‘acımasız’ kullanım tarzı yüzünden darbeye dayanıklı bir maddeden üretilen cihazın üst yüzeyi ekran işlevi görüyor. Cihaza klavye ve fare kablosuz olarak bağlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir