Anime ve ManGa

MyiBu sayesinde bir çok arkadaşım oLdu üniversite yaşamım boyunca. Can Yüzgeç’te MyiBu sayesinde tanıştığım mükemmel arkadaşLardan biri. Kendisi AiBu Resim Öğretmenliği böLümünde yaşamına devam etmekte oLup kendi çapında çizimLer yaptığını söylüyorlar. Bana göre ise hakketen bu işi biLen biri. öyLe oLmasa AkBank bu adamLa Röportaj yapmazdı Demi Anime ve Manga Hakkında.. Ben ilerde bu aLanda Can’ın daha da fazLa uzmanlaşacağını düşünüyorum. Umarım herşeyde istediği ve düşündüğü gibi oLur..
Can ile yapıLan Röportajı sizLere aktarayımda Anime Manga hakkındaki düşünceLerini sizde Okuyun Derim…

Anime ve manga ile ilgilenmeye ne zaman başladın?

Her şey çizgi filmlerle başladı.Spiderman’ler, Batman’ler, Nİnja kaplumbağalar vs. ama asıl çizime ilgi Ninja kaplumbağalarla başladı sanırım ilk onların karakterlerine hasta olmuştum.Özellikle de Michaelangelo’nun karakteri.

Nasıl karar verdin böyle bir şey yapmaya? İlhamını nerden aldın?

Bu işin okulunu okumak istedim aslında. Eskişehir Anadolu Üniversitesi çizgi film bölümünde. Şimdi İzzet Baysal’da okuyorum ama okulum bitince tekrar bu bölüm için sınavlara gireceğim.

İlk çalışmalarım Salih Memecan’ın “Limon&Zeytin” karakterleriydi. Bütün her şeyin sebebi onlar 🙂

Bu sanatı yapabilmek için herhangi bir eğitim aldın mı?

Şimdi aldığım eğitim grafik tasarım üzerine. Animasyon için herhangi bir eğitim almadım.

Bu iş senin için bir meslek mi yoksa bir hobi aşamasında mı?

Meslek olmasını istediğim zorunlu hobi.

Türkiye’de bu bir meslek olabilir mi? İlgi nasıl?

İlgi yok denecek kadar az. Çizim yapan kişiler oldukça az, takip edenlerin sayısının da gün geçtikçe çoğaldığına inanıyorum. İstek çok ama çizim yapan Türk sayısı az. Bu da insanları yabancı çizimlere ve çizerlerine yöneltiyor.

En çok beğendiğin, içinde apayrı olan bir çizimin var mı?

En çok beğendiğim karakter yağlıboyasını da yapmış olduğum çizimim. Sırtındaki kanatlar onu özgür kılarken, bacaklarından aşağısı olan ağaç kökleri de onu toprağa mahkum ediyor. Aynı anda hem özgürlüğün hem de tutsaklığın anlamını taşıyor.

Peki en çok çizmek istediğin bir şey var mı? İleriye dönük planların neler?

Spiderman çizmek isterdim. Tabii ki çizgi filmini. Ayrıca fantasy art çalışmalarında bulunmak isterdim. Okulum bittiği zaman eğer çizgi film bölümüne girebilirsem o işe devam etmek istiyorum. Giremezsem de grafiker olarak devam ederim.

Senden bir şeyler öğrenmeye çalışan hevesli arkadaşların var mı?

Genelde bu işe hevesli olan arkadaşlarım zaten benimle aynı bölümü okuyan resim bölümü öğrencileri. Bu yüzden birilerine öğretme derdim yok.

Bu işe başlamak isteyenlere neler önerirsin?

Bu iş hakkında eğitim almalarını ve yayınları takip etmelerini öneririm. Bu işle ilgilenenler için gerçekten önemlidir yayınlardan çizimlerden haberdar olmak.

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir